Aortoduodenalna fistula - usoden zaplet pri bolniku z aortno protezo

Pavel Skok

1Univerzitetni klinični center Maribor, Klinika za interno medicino, Oddelek za gastroenterologijo, Maribor; 2Univerza v Maribor, Medicinska fakulteta, Maribor, Slovenija

Prof. dr. Pavel Skok, dr. med.
Univerzitetni klinični center Maribor,
Klinika za interno medicino,
Oddelek za gastroenterologijo, Maribor
Ljubljanska 5, SI–2000 Maribor,
Faks +386 23212393
E-pošta: pavel.skok@ukc-mb.si

Namen: Aorto-enterična fistula je izjemno redek vzrok krvavitve v zgornji prebavni cevi.

Poročilo o primeru: V članku je predstavljen 58-letni bolnik, ki smo ga sprejeli zaradi znakov krvavitve iz zgornje prebavne cevi. V  diagnostičnem postopku smo opravili nujno endoskopijo zgornje in spodnje prebavne cevi, UZ trebuha, CT-angiografijo in ileojejunografijo.  Slikovne preiskave vzroka krvavitve niso pojasnile, zato smo ga odpustili. Vrnil se je po dveh tednih z znaki izrazite slabokrvnosti. Ponovljena  nujna endoskopija zgornjih prebavil vzroka krvavitve ni pojasnila. Po nekaj dneh simptomatskega zdravljenja je nepričakovano umrl. Pri avtopsiji  smo ugotovili sekundarno aortoduodenalno fistulo, ki je nastala po protetični rekonstrukciji trebušne aorte in bila vzrok izkrvavitve.

Zaključek: Nekateri vzroki akutne krvavitve v zgornji prebavni cevi so včasih zelo presenetljivi. Pri diagnostični obravnavi teh bolnikov in  vrednotenju izsledkov se moramo zavedati omejitev slikovnih postopkov.