Nekrozantni fasciitis v obliki Fourniejeve gangrene pri 70 let starem pacientu

Nuhi Arslani, Timotej Mikuljan

Univerzitetni klinični center Maribor, Klinika za kirurgijo, Oddelek za abdominalno in splošno kirurgijo, Maribor, Slovenija

Asist. dr. Nuhi Arslani dr. med, Klinika
za kirurgijo, Oddelek za abdominalno
kirurgijo, Univerzitetni klinični center
Maribor, Ljubljanjska 5,
SI-2000 Maribor, Slovenija.
Fax +386 23211417
E–pošta: arslani.nuhi@gmail.com

Namen: Namen tega članka je opisati primer obolelega pacienta s Fournierjevo gangreno in prikazati proces njegovega zdravljenja in razreševanja zapletov, ki so pri tem nastali.

Poročilo o primeru: Pacient je 70. let stari moški, ki je bil hospitaliziran zaradi nekrozantnega fasciitisa perianalno. Narejena je bila radikalna nekrektomija mehkih tkiv, drenaža perianalnega abscesa, in transverzostoma. Na podlagi antibogramov sta bila predpisana antibiotika Amoksiklav in Ciprobay. Kasneje je prišlo do dekompenziranega adhezijskega ileusa, kar je terjalo ponoven operativen poseg.

Zakjuček: Fournierjeva gangrena je redka bolezen, ki navadno prizadene moške.Bolezen se začne z otekanjem, celulitisom, višjo temperaturo in vonjem. Naš primer opisuje uspešno zdravljenje bolezni z urgentno operacijo in ponovnim operativni posegom zaradi pooperativnega zapleta.