Pametni telefon v klinični praksi: tehnološka modna muha ali zdravnikov bodoči osebni asistent?

Aleš Kodela, Miha Kodela, Dejan Dinevski

Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta, Maribor, Slovenija.

Aleš Kodela
Slomškov trg 15, 2000 Maribor
E–pošta ales.kodela@gmail.com

Mobilni telefoni so v zadnjih letih doživeli izjemen razvoj. Pojavili so se novi, tako imenovani pametni telefoni, ki imajo lasten operacijski sistem in omogočajo nameščanje aplikacij po želji uporabnika. Njihova uporabnost se je hitro pokazala tudi v medicini. V ZDA ima pametni telefon v lasti več kot 80 % zdravnikov. Njihova uporaba omogoča hitrejše zdravljenje, zmanjšuje število napak ter olajša dostop do mnogovrstnih informacij. Na tem področju je še vedno veliko prostora za izboljšave. Najpogosteje se pojavljajo dvomi glede varnosti, varovanja osebnih podatkov in zanesljivosti uporabe v zdravstvene namene. Kljub temu pa se z nadaljnjim razvojem pametnim telefonom v zdravstvu najverjetneje obeta svetla prihodnost.