Superkritični CO2, čistejša alternativa tradicionalnim metodam procesiranja polimernih biomaterialov

Željko Knez, Mojca Škerget, Elena Aionicesei

Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, Maribor, Slovenija

Prof. dr. Željko Knez
Univerza v Mariboru, Fakulteta
za kemijo in kemijsko tehnologijo,
Smetanova ul. 17, Maribor,
Telefon:
Fax:
E-pošta:
zeljko.knez@uni-mb.si

Za pripravo biomedicinskih pripomočkov se uporabljajo različni sintetični in naravni polimeri, ki jih je običajno potrebno staliti ali procesirati z  uporabo organskih topil. Te tradicionalne metode procesiranja lahko vplivajo na učinkovitost vključevanja bioaktivnih komponent, kot so zdravila in  beljakovine, v polimerno strukturo.  Tem slabostim se lahko izognemo z  uporabo superkritičnih fluidov kot topil ali plastifikatorjev. Kot  potencialni  plastifikator pri procesiranju polimerov je zanimiv predvsem superkritični  ogljikov dioksid (scCO2), in sicer za pridobivanje mikrokroglic, mikrokapsul, pen, membran in kompozitov polimer/droga. Metoda ima pred ostalimi tehnikami pomembne prednosti, saj ne vključuje uporabe škodljivih organskih topil, procesiranje poteka pri blagih pogojih, hkrati pa omogoča enostavno kontrolo morfologije delcev in pen preprosto s spreminjanjem tlaka in temperature. ScCO2 hkrati predstavlja tudi alternativo običajnim postopkom sterilizacije medicinskih pripomočkov. Zahteve na področju biomaterialov so specifične in postajajo s časom vedno strožje, zato predstavlja tehnika procesiranja polimerov s scCO2 obetavno alternativo klasičnim metodam tkivnega inženiringa ter metodam za pridobivanje nosilcev, ki omogočajo kontrolirano sproščanje zdravil.itor replikacije Pseudorabies virusa v okuženih celicah.