Tirotoksična struma jajčnika po ablaciji ščitnice: prikaz primera laparoskopskega zdravljenja

Anton Crnjac, Rajko Kavalar, Ludvik Puklavec, Iztok Takač

Oddelek za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk, Klinika za ginekologijo in perinatologijo, Univerzitetni klinični center Maribor, Slovenija, Oddelek za nuklearno medicino, Univerzitetni klinični center Maribor, Slovenija, Oddelek za patologijo

Prof. dr. Iztok Takač
Oddelek za ginekološko onkologijo
in onkologijo dojk, Klinika za
ginekologijo in perinatologijo,
Univerzitetni klinični center
Maribor, Ljubljanska 5,
2000 Maribor, Slovenija

Telefon:
Fax:
+ 386 2 32 12 085
E-pošta:

iztok.takac@ukc-mb.si

Struma jajčnika je redka oblika tumorja zarodnih celic, ki predstavlja redek vzrok ektopičnega izločanja ščitničnih hormonov. Poročamo o primeru laparoskopskega zdravljenja strume jajčnika. Pri 49-letni bolnici, ki je bila zaradi Gravesove bolezni predhodno zdravljena z ablativno operacijo in radioaktivnim jodom, se je nepričakovano pojavil hipertiroidizem. Scintigrafija telesa z 131J je pokazala povečano aktivnost v  medenici in s tem nakazovala na strumo jajčnika. Bolnico smo zdravili z laparoskopsko obojestransko adneksektomijo. V pooperativnem poteku ni bilo posebnosti. Histopatološka preiskava je pokazala prisotnost benigne strume jajčnika. Trenutno je bolnica brez znakov bolezni in prejema ščitnično nadomestno zdravljenje z levotiroksinom. V obravnavanem primeru smo še pred operacijo ugotovili diagnozo tirotoksične strume jajčnika, laparoskopska operacija pa se je izkazala za koristno in zanesljivo metodo za odstranitev jajčnika.