Uporabnost merjenja koncentracije estradiola in progesterona v folikularni tekočini pri napovedovanju izida IVF/ICSI postopka v naravnem ciklusu.

Vida Gavrić Lovrec, Veljko Vlaisavljević, Borut Kovačič, Maksimilijan Gorenjak, Milan Reljič

Univerzitetni klinični center Maribor, Oddelek za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo, Maribor, Slovenija; 2Univerzitetni klinični center Maribor, Oddelek za laboratorijsko diagnostiko, Maribor, Slovenija. 3Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta, Katedra za ginekologijo in porodništvo, Maribor, Slovenija

Dr. Vida Gavrić Lovrec,
Univerzitetni klinični center Maribor,
Oddelek za reproduktivno medicino in
ginekološko endokrinologijo, Ljubljanska
5, SI–2000 Maribor, Slovenia
Faks +386 23312393
E-pošta: vida.gavric@ukc-mb.si

Namen: Namen raziskave je bil ugotoviti ali lahko na osnovi koncentracije estradiola (E2) in progesterona (P) ter njunega razmerja v folikularni tekočini predvidimo izhod IVF/ICSI postopkov v naravnih ciklusih.

Metode: V raziskavo smo vključili 91 žensk, pri katerih smo naredili 150 postopkov IVF/ICSI (78 IVF in 72 ICSI) v naravnem ciklusu. Folikularno tekočino smo zbrali pri aspiraciji foliklov. S t-testom testom smo primerjali koncentracije E2 in P v folikularni tekočini (FT) in njuno razmerje (FT P/FT E2) med ciklusi z uspešno (z jajčno celico) in ciklusi z neuspešno (brez jajčne celice) aspiracijo foliklov, med ciklusi z oploditvijo in ciklusi brez oploditve jajčne celice in med ciklusi z zanositvijo in ciklusi brez zanositve.

Rezultati: Jajčno celico smo dobili v 123 (86,7 %) ciklusih, do oploditve je prišlo v 84 (68,3 %) in zanositve v 21 ciklusih (delež zanosite na ciklus 14,0 %). Povprečna koncentracija E2 v FT je bila 3530 ± 1339 nmol/L, povprečna koncentracija P v FT 20649 ± 9489 nmol/L in povprečna vrednost razmerja FT P/FT E2 7,18 ± 6,42. Povprečne vrednost E2 , P in njunega razmerja v FT se niso statistično pomembno razlikovale med ciklusi z uspešno in neuspešno aspiracijo jajčnih foliklov, med ciklusi z in brez oploditve jajčne celice in med ciklusi z in brez zanositve.

Zaključek: Na osnovi vrednosti E2 in P v folikularni tekočini ne moremo predvideti uspešnost postopkov IVF/ICSI v naravnem ciklusu