Velika retroperitonealna masa pri 56-letni ženski

Nuhi Arslani

Univerzitetni klinični center Maribor, Oddelek za abdominalno in splošno kirurgijo, Maribor, Slovenija; Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta, Maribor, Slovenija
Dr. Nuhi Arslani, dr. med.
Univerzitetni klinični center Maribor,
Oddelek za abdominalno in splošno
kirurgijo, Maribor, Slovenija.
E–pošta: arslani.nuhi@gmail.com

Namen: Ciste Müllerjevega voda so redke kongenitalne napake regresije Müllerjevega sistema, ki se običajno nahajajo v medenici. Njihova prisotnost v retroperitoneju je zelo redka. Incidenca retroperitonealnih cist raznolike morfologije in etiologije je približno 1 na 100 000 odraslih bolnikov. Razvrstimo jih lahko v limfne ciste, mezotelne, enteralne in urogenitalne ciste. Urogenitalne ciste so nadalje razvrščene v pronefrične, mezonefrične, metanefrične in Müllerične tipe. Pri obeh spolih je najpogostejše mesto za Müllerjeve ciste medenica, pri moških večinoma v bližini prostatičnega utrikla in modih. Pri ženskah jih lahko pogosto zamenjujemo s primarnimi cistami jajčnikov in jajcevodov.

Poročilo o primeru: V tem poročilu predstavljamo primer benigne retroperitonealne ciste Müllerjevega tipa pri 56-letni bolnici.