Zlomi vratne hrbtenice pri ankilozantnem spondilitisu: prikaz primera in pregled literature

Tomi Kunej, Igor Movrin

Univerzitetni klinični center Maribor, Oddelek za travmatologijo, Maribor Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta, Maribor
Tomi Kunej, dr. med.
UKC Maribor,
Oddelek za travmatologijo,
Ljubljanska 5, 2000 Maribor
E–pošta: tomikunej@gmail.com

Namen: Zlomi vratne hrbtenice pri pacientih z ankilozantnim spondilitisom so pogost vzrok obolevnosti in smrtnosti v tej redki populaciji. Ponavadi nastanejo kot posledica delovanje manjše sile, vendar so večinoma nestabilni, zato jih večinoma zdravimo operativno.

Poročilo o primeru: Optimalen način zdravljenja je še vedno stvar razprave, vendar verjamemo, da lahko najboljše rezultate dosežemo z uporabo 360° osteosinteze. Predstavljamo pregled literature in primer 48–letnega bolnika z izoliranim zlomom C6, ki je bil zdravljen s 360° osteosintezo z ugodnim izidom zdravljenja.

Zaključek: Zlomi vratne hrbtenice pri ankilozantnem spondilitisu naj bodo zdravljeni s 360° osteosintezo, saj lahko s to metodo dosežemo najboljše rezultate zdravljenja.